Arhiiv kuude lõikes: detsember 2020

36. emakeeleolümpiaad 2020/2021. õa

Olümpiaadi „Võõrast omaks ehk Laenamine keeles ja kultuuris“

piirkonnavoorud toimuvad üle Eesti 26. jaanuaril kell 10.00.

Info.

Kell 9.00-11.05 toimub olümpiaad 7.-8. klassi õpilastele.
Kell 11.00-13.05 toimub olümpiaad 9.-10. klassi õpilastele.
Kell 13.00-15.05 toimub olümpiaad 11.-12. klassi õpilastele.

Ülesandevoor toimub veebis, st et õpilased võivad seda teha ka kodus, kui on olemas internetiühendusega arvuti.

Igast piirkonnast palume õpilaste registreerimislehed saata hiljemalt 20. jaanuaril e-posti aadressile terje.kapp@ut.ee .

Registreerimislehe leiate: https://www.teaduskool.ut.ee/et/olumpiaadisusteem/emakeeleolumpiaad

Alates 22. jaanuarist saavad õpilased oma e-posti aadressile sisenemise koodid. Palume õpilastel jälgida oma e-posti ning ka sealset rämpsposti. Koodidega saavad õpilased siseneda olümpiaadi keskkonda.

Peale olümpiaadi saavad piirkondlikud emakeeleõpetajad ligipääsu ülesannetele, mida neil on vaja ühiselt parandada.

Piirkondlikud komisjonid otsustavad, kuidas käib hindamine. Üldine nõue on, et oma kooli õpetaja ei paranda oma õpilaste töid.  Kuna piirkonnad on õpilaste arvult erinevad, otsustab piirkond ise, kui suurt hulka hindajaid nad vajavad.

Igas vanuserühmas on 2-3 ülesannet, mida peavad hindama õpetajad. Üleriigiline žürii saadab võtme, mille põhjal on lihtsam hinnata. Samuti luuakse Google Drive’i lehekülg, kus saab tekkinud küsimusi kas omavahel või üldžüriiga arutada (edastatakse parandajatele). Kui piirkond on suur ja seal on u 400 õpilast, siis kulub hindamiseks rohkem aega ja kindlasti on vaja mitut õpetajat (u 8-9 õpetajat võiks olla kindlasti). Ülesanded ei ole mahukad, loovteksti hinnata ei tule, seega ei tohiks hindamine väga kaua aega võtta.  Komisjonidel on vaja hinnata: nooremas vanuserühmas ülesande 3 lisaküsimus, ülesanne 4 (5 lauset) ja ülesanne 5 (8 lauset); keskmises vanuserühmas ülesande 3 lisaküsimus ja ülesanne 5 (10 lauset); vanemas vanuserühmas ülesande 3 lisaküsimus ja ülesanne 5 (12 lauset).

Lisaküsimuste korral palume pöörduda: Reili Argus, reili.argus@tlu.ee, 5185182 (36. emakeeleolümpiaadi žürii esimees).

Presidendi kõnekorje „Minust sõltub kõik“

President Kersti Kaljulaid kutsub taas kõiki 16–19aastaseid noori kaasa mõtlema ja Eestile kirjutama. „Tänavune aasta on olnud kodanikuõpetuse kiirkursus, kus oleme iga päev pidanud mõtlema sellele, et ühe inimese tegudest sõltub päriselt teiste elu, üks hääl võib saada otsustavaks, ühe inimese sõna võib muuta maailma meie ümber. Minust sõltub kõik – just sel teemal tahan seekord noorte mõtteid kuulda,“ ütles riigipea.

„Võid sinna lõppu lisada hüüumärgi, kui usud, et iga oma teoga soovid luua keskkonda, kus saad ja tahad olla parim versioon iseendast. Või küsimärgi, kui vahel tundub, et sinust ei sõltu midagi. Kas igaühe panus on vaid sõnakõlks või ärkad sa igal hommikul teadmisega, et elu on elamist väärt vaid siis, kui koos raskustega võideldes pingutame ja ehitame Eestit tema riigipiiridest suuremaks,“ selgitas president Kaljulaid üleskutses.

Kõne võib olla paberil, videos, luule- või räpivormis, tehtud kambakesi või üksinda, pikkuseks maksimaalselt kuni 3 minutit või 5000 tähemärki. Kõne esitamise tähtaeg on 22. jaanuar ja parima kõne autor kannab selle ette riiklike teenetemärkide üleandmisel veebruaris.

Rohkem infot leiate siit: www.president.ee/et/kirjuta-eestile/

Riigipea videoüleskutset näete siin: https://www.youtube.com/watch?v=GrPKzBYcD54

Kommunikatsiooniosakond

Tel 631 6229

press@vpk.ee

EESi supervisioonid 2020. ja 2021. aastal

Oled oodatud EESi supervisioonile
Sel õppeaastal on võimalik valida kahe supervisiooni vahel – kas 3-tunnine kohtumine Tallinna vanalinnas või pikem kohtumine.
Esimene n-ö lühikese formaadiga supervisioon toimus 20. nov Tallinnas ja pikem 11.-12.12 Haapsalus.
2021. aasta kohtumised:
Lühemad kohtumised – 15.01, 19.02, 12.03, 9.04, 14.05.
Kahepäevased on 22.-23. jaanuaril ja 26.-27 märtsil.
Lühikest supervisiooni omaosalus on 25 eurot.
Pikema kohtumise omaosalus on 50 eurot.
EES väljastab vajadusel koolile arve.
Superviisor Epp Priimägi on õppinud psühhodraamat ja supervisiooni 6 aastat, lisaks on tal pikk supervisioonikogemus Ester Väljaosa ja Pille Isatiga. Ta on töötanud üle 10 aasta eesti keele ja kirjanduse õpetajana ja on NÜ TORE liikumise eestvedaja  ning nüüd on tal suur soov  olla abiks ta teile, head kaasteelised!
Registreeruda saab siin.

“Suur kirjanduse mälumäng koolilastele”. Üle 900 küsimuse

I – III kooliastme keele- ja kirjandusteemalised küsimused ja vastused, arvestades riiklikus õppekavas soovitatud teoseid ja autoreid.

Autorid: Kaja Sarapuu, Külliki Kask, Tiina Niin, Aime Klandorf

Maht: 224lk, liimköide

Soodushind: 10.90 eur (tavahind 14.90 ja hinnad sisaldavad käibemaksu)

Selle raamatu mälumängude koostajateks on Eesti Emakeeleõpetajate Seltsi liikmed, õpetajad, kes armastavad väga on tööd, on avara mõtteviisiga, põhjalikud ja ei piirdu üksnes faktide kontrollimisega.

Raamatus on nii uuema kirjanduse kui ka eesti tüvitekstide mänge, mis lubavad ennast proovile panna igaühel, lahendajal pole ei vanuse- ega hariduspiire, peaasi, et raamat on loetud. Kui kirjanike kohta on vähem teadmisi, saab neid mängudest juurde hankida, sest vastused on ainult lehe pööramise kaugusel.

Tellimissoovi korral palun saatke soovitud kogus ja saaja/maksja info palun mailile kaire@cumlaude.ee

Alates 30 eur tellimusest on raamatute kohaletoimetamine pakiautomaati tasuta (muidu 3.50 ).