EESi eesti kirjanduse võistlus

2022

Lõppvooru ülesanded ja vastused.

Lõppvooru kutsutud võistkonnad on siin.

Eelvooru küsimused ja vastused on siin.

***

Eesti Emakeeleõpetajate Selts korraldab 2021. aasta sügisel esimest korda eesti kirjanduse olümpiaadi.

Teema: Tammsaare ja Kivirähki elu ja looming.

Olümpiaad on eestikeelne, osaleda võivad kõikide Eesti koolide 9. – 12. klassi õpilased (ka venekeelsed koolid, eelduseks on eesti keele oskus).

Õpilasi hinnatakse kahes vanusegrupis: 9.-10. klassi õpilased (I, II ja III koht) ning 11.-12. klassi õpilased (I, II ja III koht).

Olümpiaadil osalevad 3-liikmelised võistkonnad

Olümpiaadi eelvoor on veebipõhine, iga kool võib panna välja ükskõik kui palju võistkondi, aga juhendaja-õpetaja peab tagama, et õpilased saavad töö sooritada arvutiklassis vm kontrollitud keskkonnas, kus ebaausad võtted (näiteks kõrvaliste isikute kaasamine vms) on välistatud. Igal võistkonnal peab olema vastutav juhendaja-õpetaja. 

Kõik võistkonnad peavad ennast registreerima hiljemalt N, 11. novembriks 2021.

Registreeruda saab siit: https://bit.ly/emakeelolympiaad2021

Veebipõhine eelvoor avaneb internetis N, 18. nov kell 13.00 – 14.00; juurdepääsuks vajalik info saadetakse iga registreerunud võistkonna juhendajale kaks päeva varem e-kirjaga. Eelvoorus on 20 küsimust nii Tammsaare kui Kivirähki elu ja loomingu kohta ning vastuste põhjal selgub paremusjärjestus, mille alusel saab lõppvooru 10 (9.-10. klass) + 10 (11.-12. klass) meeskonda. Lõppvooru kutsutakse 20 parimat võistkonda üleriigilise pingerea alusel, aga ühest koolist ainult parima tulemuse saavutanud võistkond (eraldi arvestus mõlemas vanuseastmes).

Lõppvoor toimub L, 27. nov 2021 kell 12.00 Tallinnas Gustav Adolfi Gümnaasiumis (Suur-Kloostri 16). Kaasa palume võtta kehtiva Covid-tõendi ja isikut tõendava dokumendi. Alla 18-aastased noored nakkusohutust tõendama ei pea, kaasa tuleb võtta vanust tõendav dokument (ID-kaart, õpilaspilet vms).

Lõppvoor on mnemoturniiri-laadne: võistkonnad vastavad kirjalikult, seejärel saab roteeruvalt iga meeskond üks kord vastata suuliselt. Õige vastus selgub kohe žürii kommentaaridest. Kirjalikud vastused hinnatakse jooksvalt ja nende põhjal kujuneb paremusjärjestus. Ka lõppvoorus on 20 küsimust. Lõppvooru küsimused on ühised, arvestus vanuseastmeti erinev.

Žürii on kolmeliikmeline: Tallinna Kirjanduskeskuse direktor Maarja Vaino, kirjanik Andrus Kivirähk ja EESi juhatuse esimees Kaja Sarapuu.

Kõik lõppvooru jõudnud õpilased saavad osalemist kinnitava diplomi.

Kuulutatakse välja I, II ja III koht kahes vanuseastmes (9.-10. klass ja 11.-12. klass).

Auhinnaks on kirjaniku autogrammiga raamatud, kinkekaardid ja teatripiletid.

Kontaktisik lisaküsimuste tekkimisel on EESi juhatuse liige Anu Kell; anu.kell@gag.ee

Eesti kirjanduse olümpiaadi toetab Haridus- ja Teadusministeerium.